Aktualności

02-10-2008Mistrzostwa Świata Drwali

Od dzisiaj 2 do 6 października w Tripsdrill w Niemczech odbędą się Mistrzostwa Świata Drwali. Prawie po 20 latach nieobecności, dzięki wspólnym staraniom: Lasów Państwowych, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych i firmy Husqvarna, polska kadra wystąpi w tegorocznych zawodach.

 

Droga do Mistrzostw Świata Drwali


Mistrzostwa Świata Drwali organizowane będą już po raz 28. Odbywają się co 2 lata w innym kraju świata. W tegorocznych zawodach weźmie udział ok. 130 zawodników z ponad 30 krajów. Ostatni raz polska reprezentacja zawodowych drwali brała udział w zawodach w latach 90.

Mistrzostwa organizowane są przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zawodów Drwali IALC. Członkami organizacji są stowarzyszenia drwali działające na terenie 22 państw. Każdy członek IALC ma prawo do wystawienia drużyny 4-osobowej.

 

Zawodników mistrzostw wyróżnia: profesjonalizm i precyzja. Na ostatnich Mistrzostwach Świata Drwali w 2006 roku zorganizowanych w Estonii pierwszych osiem miejsc wygrali zawodowcy pracujący na sprzęcie firmy Husqvarna. Wielokrotnie w historii mistrzostw świata w zawodach indywidualnych oraz zespołowych wygrywali drwale pracujący właśnie na sprzęcie tej marki.

 

 

Tegoroczni reprezentanci Polski


Po dwudniowych zmaganiach w Spychowie, na podstawie kilku konkurencji opartych na precyzji, profesjonalizmie i dokładności, wyłoniono najlepszych zawodników. Na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Niemczech, jako nasza kadra narodowa wystartują:

 

Jacek Stochniałek – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, I miejsce w eliminacjach krajowych,
Andrzej Radzioch – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, II miejsce w eliminacjach krajowych,
Leszek Szala – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, IV miejsce w eliminacjach krajowych,
Dariusz Płotka – najmłodszy, 18-letni zawodnik wystartuje jako junior. Uczy się i trenuje pod okiem Jana Płotki (taty) na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w  Szczecinku w Nadleśnictwie Bytów.


Precyzja w każdym ruchu


Mistrzostwa zostaną przeprowadzone w pięciu konkurencjach. Każda z nich wymaga refleksu, precyzji i jest udowodnieniem umiejętności zawodnika.

 

Ścinka drzew
15 metrów od drzewa zostaje wbity kołek. Zawodnik ma za zadanie obalić drzewo jak najbliżej kołka. Przez sędziów oceniana jest m.in.: precyzja, technika obalania, czas ścinki, głębokość podcięcia, kąt podcięcia, próg zabezpieczenia oraz odchylenie kłody od palika.

 

Okrzesywanie
Z umieszczonej kłody drewna należy „usunąć” 30 gałęzi umieszczonych w 9 okółkach pod różnymi kątami. Sędziowie poddadzą ocenie jakość pracy oraz czas.

 

Przygotowanie pilarki do pracy
Zawodnik ma za zadanie przygotować pilarkę do pracy poprzez całkowitą zmianę łańcucha i prowadnicy oraz prawidłowe nałożenie nowego łańcucha. Pilarka ma być w jak najkrótszym czasie gotowa i sprawna do użycia, bez możliwości poprawy przy następnych konkurencjach.

 

Złożona przerzynka kłód
W odpowiedni sposób zawodnik ma za zadanie odciąć krążki z 2 kłód ustawionych pod różnym kątem i wysokością nad ziemią, każdorazowo musi ciąć z góry i z dołu. Liczy się czas wykonania zadania, grubość i kąt odchylenia od 900 względem kłody oraz różnica pomiędzy cięciami (z góry i dołu)

 

Dokładność przerzynki
Konkurencja polega na precyzyjnym i szybkim odcięciu krążków kłody, leżącej na pomalowanym podłożu i przykrytej z boków warstwą 30 mm ubitych trocin. Zawodnik musi odciąć krążek o grubości 30-80 mm, pod prawidłowymi kątami w stosunku do osi, najlepiej nie zostawiając niedopału. Jednoczesne draśniecie podłoża powoduje uzyskanie 0 punktów.

 

Dodatkowa konkurencja wprowadzona w tym roku po raz pierwszy, punktowana drużynowo poza głównym konkursem:

 

Sztafeta
Zadaniem jest ścięcie bloków drewna i odłożenie piły w jak najszybszym czasie. Są to zawody zespołowe (4 osoby).

Więcej o mistrzostwach: www.wlc-germany-2008.com

 

www.lp.gov.pl

 


wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.